Doğurasım · Genel

Ev Yapımı Göz Nuru Hamurlarımız

Kar var ve dışarıya çıkamayacak kadar soğuk bir hava var ve siz evde oturmuş ne yapacağınızı bilemiyor musunuz? O zaman gelin size bir tavsiyemiz var. Kendi hamurunuzu kendiniz yapın sonra hayal gücünüzü sokun devreye artık ne olursa kabulümüzdür, size özel olsun yeter. Hamurumuz için gerekli malzemeler ve yapılışı şöyle;1-3

 

İÇİNDEKİLER

1 Bardak un

Yarım bardak ince tuz

Yarım bardak mısır nişastası

2 yemek kaşığı ayçiçek yağı

1 bardak su

Renklendirme kısmına gelince işin aslı şudur; bendeniz normalde renklendirmek için pancar, köri, toz biber, yeşil çay veya zerdeçal gibi malzemeler kullanıyordum fekat bu sefer elimde pancar olmayan bir güne rastladığı, ki pancarın rengi gerçekten benim için önemlidir, ve halihazırda dolapta gıda boyası bulduğum için, diyorum ya bu seferlik, gıda boyası kullandım. Ama kesinlikle diğerlerinden şahane sonuçlar çıktığını söyleyebilirim.

Bu arada yapım aşamasında seyirciye de ihtiyaç duyabilirsiniz. Biz Mahmut Hocamızı aldık yanımıza, hiçbir faaliyetten geri durmaz sağolsun.

 

YAPILIŞI

Oldukça zor bir yapımı olduğunu belirtmeliyim. Öncelikle katı malzemelerin hepsi bir kaba koyulup karıştırılır. Sonrasında yağ ve su azar azar olmak üzere katı karışıma eklenir.

3

Bu esnada yavrucuklar için en eğlenceli olan kısım başlar, ellerle o unlar parmakların arasından çıktıkça alınan zevki sizin de deneyip görmeniz lazım derim.

2

Tabii Mahmut Hoca da geri kalmadı, hatta bir ara ben de bir el atayım dedi, Nisan bırakmadı.

4

Bu sefere mahsus pişirme işlemini ben yaptığımdan fotoğraflarını çekmeye lüzum görmedim. Yağsız hatta teflon tavada pişirmeye başlıyorsunuz taa ki tavanızın çeperlerine yapışmayana kadar ve karışımınızın soğumasını bekliyorsunuz. ılındığı veya soğuduğu gibi kaç renkte yapmak istiyorsanız hamurunuzu o kadar parçaya ayırıyorsunuz. Her hamurun üzerine gıda boyalarınızı bir bir dökmeye başlıyorsunuz.

6

Ve sıra geldi yine yoğurma aşamasına, yoğur yoğur hamura homojen bir renk sağlayana kadar işlemi zevkle devam ettiriyorsunuz.

7

Ve elinizdeki bu hamurla artık istediğiniz şekilde oynayabilirsiniz. Hayal dünyası sizin, zevk sizin, ne isterseniz. Nisan benim bebekliğimi yapmak istedi. Evet yanlış duymadınız alttaki resimde gördüğünüz benim bebekliğimmiş. Saçlı doğmuşum. sarı saçlarım, pembe yüzüm, yeşil ki aslında maviydi ama Nisan’ın sarı ekleme çabalarıyla yeşil oldu ve ne yaptımsa geri çekemedim, gövdem. Açık yeşil de bacaklarımmış. Bu ilk eserimizdi. Sonra daha neler neler geldi. Ve biz bu hamuru dolapta çok uzun süre hava geçirmeyen bir kabın içinde beklettik. Ara ara hep çıkarıp oynadık taa ki bir gün artık kurmaya yüz tutmaya başlayınca. Arada neredeyse 2 ay kadar var diyebilirim.

8

Geçenlerde gittiğim japon çiçek düzenleme sanatı olan ikebana kursunda sevgili hocamızın bize hediye ettiği dalı renklendirmeye karar verdim. Sivri her dalının ucunu hamurumuzdan yaptığımız minik minik toplarla süsleyip evimizi bu soğuk kış günlerinde bahar dallarıyla bir nevi ısıttık. Hem sizin hem de yavrunuzun zevk alacağına emin olduğum bu aktiviteyi şiddetle tavsiye ederim. Renklerle oynamak olsun, yoğurmak olsun, yaratmanın tamamen yavrunuzun elinde olması olsun, hepsi minik beyinlerin gelişimi açısından oldukça önemli. Zira böyle baştan sona kendilerinin yapıp başardıklarını gördükleri aktivitelerle çocuklarınızın kendilerine olan güvenleri artacaktır. O topları minik minik avuçlarında yuvarlayıp da istediği yerlere koyabildiklerini anladıkları an dünyalar onların yani sizin de. Çok kolay gelsin ve keyifli aktiviteler dilerim.

Sevgiyle kalın.9

Advertisements

2 thoughts on “Ev Yapımı Göz Nuru Hamurlarımız

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s