Doğurasım · Genel

En Mükemmel Deneyimlerden Biri: Emzirme

Nisan kızımız tam tamına 3 sene ve 3 ay boyunca meme içti. Arada sadece 2 günlük bir boşluk var ki o da bizim karı koca mühendisliğimizden ve iyi hesap yapamamış olmamızdan kaynaklanıyor.
Başından başlayayım ben anlatmaya; kızçe doğana kadar o kadar çok yazı okudum ki anlatmakla bitiremem. Karşıma emzirmeyle ilgili çıkan her ama her yazıyı, makaleyi, köşe yazısı, duvar yazısı, şu, bu, o derken, doğumla birlikte diğer bütün unuttuklarımın arasına karıştı bilgilerim. Bence asıl şu araştırılmalı; önceden bilinenlerin kaçta kaçı kalıyor doğum yapan kadının beyninde. Doğumla birlikte nöronlara arkadaşlık etti benim birçok bilgi de. Canım gerizekalı olmadım tabii ki ama bazı kopukluklar olmadı değil bir süre; herşey olması gerektiği gibi oluyor; güvenin siz vücudunuza.
Doğumdan sonra emzirmekle ilgili ilk bilgiler hastanede gelmeye başladı. Aman tanrım, herkes mi başka birşey söyler. Hemşireler değiştikçe söylenenler de değişti;
-Önce bir meme 45 dk sonra diğeri 45 dk, denedim ama yuh.
-Herbiri 15’er dakika
-Bebek bir tanesinde süt kalmayınca zaten bırakır, öbürüne geçersin…
Sonra gaz olayı ki en çok akıl verilenlerinden biri. Her meme arasında gazını çıkar, yok yok ikisini de bitir, bebek tamamen doysun sonra çıkartırsınız gazını…
Dedim ya serde mühendisiz, hepsini dakika dakika ve sonuçları not ederek denedik. Bizim sonucumuzu söyleyeyim; su yolunu bulur. Nereye geleceğim; bebek kendi ritmini zaten kendi oluşturuyor, siz istediğiniz metodu deneyin. Bu arada aklıma gelmişken söyleyeyim; bunları bu şekilde yapın diye kesinlikle söylemiyorum. Bunlar kendi deneyimlerimdir ve sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Sadece uzun süre emzirmiş bir anne olarak bu konuda bayağı tecrübeli olduğumu söyleyebilirim.

Öncelikle hatırladıklarımdan 🙂 ufak birkaç bilgiyi paylaşayım:

Kolostrum; tam olarak süt denilemez ama sarı beyaz bir rengi olan ve doğumun ardından 2-3 gün boyunca gelen bir sıvıdır. Süte nazaran katbekat daha fazla antikor içeren ve bebeğin ilk tuvaletini yapmasına yardımcı olan bir yapıya sahip olması sebebiyle oldukça önemlidir. Bebeğinizi mümkünse bundan mahrum etmeyin.

Bir araştırma var ki bunu duyduğumda bir kez daha hayran kalmıştım insan vücuduna. Araştırma der ki; bebek anneden süt emerken ağzından çıkan salgılar memeden çıkan süt kanallarından içeriye girerek bebeğin ihtiyacı olan besin konusunda anne beynine sinyalleri yollar. Ve anne beyni bu talep doğrultusunda sütünü yeniden yapılandırır. Sizce de mucizevi değil mi? Ben hayran kaldım. Düşünsenize vücudunuzun proteine ihtiyacı var ve besininiz buna göre şekilleniyor; başka bir örneği yok bildiğim kadarıyla. Birde belki açık açık söylemedim ama bu söylediklerim sadece bir içim esnasında olanlar, MU AZ ZAM.

Dünyaya ilk defa gözlerini açan yavruların bağışıklık sistemleri henüz gelişmemiş oluyormuş. Koruyucu antikorlar için anneciklere ihtiyaçları var. Şöyle ki; bebekler bu immünglobulin denilen koruyucu antikorları tam olarak yapmaya 3 yaşında başlıyorlar. Ve 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenen bepçinler annelerinden aldıkları immünglobulinlerle korunabiliyorlar.

Anne sütünün sindiriminin diğer sütlere nazaran çok daha kolay olduğu biliniyor. Hiç gaz sıkıntısı çekmeyecekler diyemem, zira bebekler doğdukları andan itibaren bedenlerinin alışık olmadığı bir şekilde besleniyorlar. Düşünsenize o zamana kadar protein göbekten, vitamin yine göbekten gümüş tepsiyle ay pardon etten bir kordonla gelmiş. Doğumla birlikte besinlerin hepsini ayrı ayrı parçalaması, gereklileri kullanıp gereksizleri atması gerekiyor. Hayat hiç de toz pembe değilmiş. Bir anda gaz diye birşey oluşuyor vücutta, onun bile ne işe yarayıp yaramadığını bilemeyen bebek biraz kıvranıyor atmak için. Ama ben kendi örneğimden yola çıkarak söyleyebilirim ki hiçe yakındı rahatsızlığı, şükürler olsun.

Bir de çok büyük bir kolaylık olduğunu söyleyebilirim. Gecenin bir yarısı kalktınız, bebek aç. Kalkıp sütü ısıt, sıcak oldu soğuk gibi dertleri yok. Siz yanındaysanız hiç aç kalma şansı yok yavrunuzun, tabii 6 aya kadar. Sonrasında yavaş yavaş ek gıdalara başlıyoruz.

Bu ve bunun gibi daha o kadar çok faydası var ki emzirmenin yapabiliyorsanız yapın diyebilirim. Ama dediğim gibi, tabii ki yapabilecek durumunuz varsa. Sağlığınız elveriyorsa veya koşullarınız uygunsa. Herhangi bir sebepten ötürü süt veremiyor musunuz, hiç üzülmeyin çünkü doğada herşey ama herşey olması gerektiği gibi oluyor. İçiniz her daim rahat olsun. Siz sadece yavrunuza odaklanın hepsi o. Haftaya devam edelim bu konuya isterseniz.
Keyifli haftalarınız olsun…
Sevgiler

Advertisements

2 thoughts on “En Mükemmel Deneyimlerden Biri: Emzirme

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s